galeria zdjęć z Niemiec: http://www.facebook.com/media/set/?set=a.10150358717089073.401511.555969072&l=886c05bdec&type=1

galeria zdjęć z Indii: http://www.facebook.com/media/set/?set=a.10150242806114073.366015.555969072&l=363fc7b216

poniedziałek, 29 sierpnia 2011

(nie) krypto reklama


Jako, że miło wiedzieć dla kogo się pracuje, pogrzebałam troche w internecie i znalazłam kilka ciekawostek z historii Adidasa. Oto one.

Adolf ‘Adi’ Dassler zaczął produkować buty sportowe w pralni matki w Herzogenaurach zaraz po tym jak wrócił z I Wojny Światowej. W lipcu 1924 roku dołączył do niego brat Rudolf ‘Rudi’ Dassler tworząc Gebrüder Dassler Schuhfabrik

Jako że w tamtych czasach nie można było polegać na elektryczności bracia nieraz musieli napędzać swoje urządzenia poprzez pedałowanie na rowerku stacjonarnym.

Przed Igrzyskami w 1936 Adi pojechał, jedną z pierwszych autostrad, do wioski olimpijskiej z walizką pełną butów sprinterskich i namówił sprintera Jesse’go Owens’a by ich użył. Sportowiec zdobył 4 złote medale tym samym rozsławiając buty Dasslerów i powodując burzę zamówień z całego świata. Przed II Wojną Światową bracia sprzedawali 200tys par butów rocznie (30 rodzajów dla 11 dyscyplin). 

Podczas wojny fabryka przerzuciła się na produkcję broni przeciw-czołgowej (sic!). 

Obaj bracia dołączyli do Nazistów (chociaż Rudolf bardziej niż Adolf). Podczas ataku bombowego w 1943 kiedy Adi z rodziną weszli do schronu, w którym Rudolf z rodziną już byli, Adi wypowiedział słowa "The dirty bastards are back again," odnosząc się do planów wojennych aliantów. Niestety Rudolf był przekonany, że to o nim i jego rodzinie. To i przekonanie, że brat wydał go amerykańskim żołnierzom jako członka SS przyczyniło się do rozłamu.

W 1947 bracia rozstali się. Rudi założył swoją firmę RUDA (Rudi Dassler), która później została przemianowana na PUMA. A Adi zarejestrował swoją jako ADIDAS AG. (od pierwszych liter imienia i nazwiska Adi Dassler). Zdanie all day I dream about sport (cały dzień marzę o sporcie), które jest niekiedy uważane za właściwe pochodzenie nazwy, powstało później. 

Pierwsze powojenne buty były robione z płótna i gumy z amerykańskich zbiorników na paliwo. Znakiem firmowym zostały trzy paski oznaczające potrójne wzmocnienie buta. 

Adi Dassler był pierwszym przedsiębiorcą, promujący swoje innowacje poprzez sport i sportowców (np. Muhammad Ali). Przełomowym momentem w historii firmy było złoto drużyny niemieckiej na piłkarskich World Cup w 1954. Piłkarze mieli na sobie korki Adidasa.

Od 1972r. znakiem firmowym jest również koniczynka, symbolizująca ducha igrzysk olimpijskich oraz połączenie 3 kontynentów.

Obecnie firma dzieli się na Adidas Sport Performance – produkty dla sportowców, Adidas Original – kolekcja ubrań, butów i dodatków do codziennego użytku. Adidas Style – codzienna  moda zainspirowana sportem.To tłumaczy 2 osobne sklepy Adidasa w łódzkiej Manufakturze.



Adidas ma na swoim koncie 700 patentów i praw autorskich na swoje produkty.

Adi Dassler zmarł w 1978, w wieku 78 lat.

"Impossible is Nothing" - hasło reklamowe Adidasa.


1 komentarz:

  1. Z całym szacunkiem do pana Dasslera, ale osobiście preferuję buty firmy Nike. Miałem kiedyś "adidasy" i niestety szybko uległy one uszkodzeniu. Najki wytrzymują przynajmniej rok intensywnej eksploatacji.
    Co nie znaczy, że artykuł jest słaby. Wręcz odwrotnie - bardzo mnie zaciekawił i autorce daję dużego plusa !

    OdpowiedzUsuń